Domy pasywne
  • Za darmo i bez zobowiązań Otrzymywanie ofert jest całkowicie bezpłatne i bez zobowiązań.
  • Szybko i łatwo Zlokalizuj swojego dostawcę szybko i łatwo - na terenie całej Polski
  • Oszczędź czas i pieniądze Porównaj otrzymane oferty i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają

Domy pasywne - przydatne informacje

Planując budowę domu, musimy zwrócić uwagę na wiele czynników. Chcemy, żeby nasze domy były ładne, funkcjonalne, ale coraz częściej również energooszczędne. Dlatego też coraz większą popularnością cieszy się w Polsce idea domów pasywnych. Czym jest dom pasywny? Jak możemy skorzystać na budowie domu w systemie pasywnym? Jakie wymagania musimy spełnić, żeby nazwać nasz budynek domem pasywnym? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w poniższym artykule.

Czym są domy pasywne?

Domy pasywne to bardzo ciekawa alternatywa, która zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Pojęcie dom pasywny brzmi dość tajemniczo, ale pod tą nazwą kryje się po prostu budynek, w którym zużycie energii zredukowane jest nawet o 90%. Innymi słowy, dom pasywny nie używa aktywnego systemu ogrzewania i klimatyzacji, a mimo wszystko ogrzewa i wychładza się sam, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu wnętrza - czyli w sposób bierny. Domy pasywne wychodzą zatem naprzeciw oczekiwaniom wielu ludzi, jako że coraz częściej wybierając projekt domu, zwracamy uwagę nie tylko na jego wygląd i wygodę, ale także aspekt energooszczędności.

Kryteria domu pasywnego

Jak w takim razie wygląda perspektywa energooszczędności w domach pasywnych? Po pierwsze, zapotrzebowanie na energię w domach pasywnych jest od ośmiu do dziesięciokrotnie mniejsze, od tradycyjnego. Aby dom mógł być nazwany domem pasywnym, niezbędne jest spełnienie pewnych kryteriów. Najważniejszym z nich jest zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych, które musi wynosić poniżej 15 kWh na metr kwadratowy powierzchni użytkowej rocznie (kWh/m2/rok). Kolejnym kryterium domu pasywnego jest łączne zapotrzebowanie na energię pierwotną na ogrzewanie pomieszczeń, działanie urządzeń oraz przygotowanie ciepłej wody, które nie powinno przekraczać 120 kWh/m2/rok. Pozostałą potrzebną energię w domu pasywnym powinno się wyrównywać, korzystając z odnawialnych źródeł.
Po drugie, domy pasywne muszą być szczelne na przenikanie powietrza. Zatem budując dom pasywny, należy zastosować nowoczesne techniki izolacji ścian oraz zamontować okna niskoemisyjne i wyeliminować mostki termiczne (balkon z podstawą wmurowaną w ścianę domu). Warto również zaznaczyć, że domy pasywne mogą być zrealizowane zarówno jako mieszkalne domy jedno i wielorodzinne, jak również hotele, budynki biurowe, komunalne, hale sportowe oraz budynki przemysłu i handlu.

Dom pasywny - czy to się opłaca

Domy pasywne mają wiele cech, jednak najważniejszym pytaniem jest, czy poprzez budowę domu pasywnego będziemy w stanie obniżyć koszty użytkowania. To, czy budowanie domu pasywnego jest ekonomicznie uzasadnione, sprawdza się, kiedy porównamy dom pasywny z domem wybudowanym zgodnie z tradycyjnymi normami zapotrzebowania na energię.

Graficzne przedstawienie tego, jak wyglądają straty ciepła w budynku tradycyjnym i budynku pasywnym:

 Dom Pasywny A Dom Tradycyjny

Dom pasywny a dom energooszczędny

Warto zaznaczyć, że dom pasywny różni się, chociażby od domu energooszczędnego, który to ma zużywać stosunkowo niewiele energii na cele grzewcze. Dom pasywny ma zapotrzebowanie 15 kWh/m2/rok, musi korzystać z odnawialnych źródeł energii oraz podlega restrykcjom projektowym, o których mowa będzie poniżej. Drugi ma zapotrzebowanie około 40 kWh/m2/rok, nie wymaga użycia odnawialnych źródeł energii i może mieć dowolny niemal kształt. Ponadto, to, co wyróżnia dom pasywny to potrzeba maksymalnie 1,5l oleju opałowego na m2 na rok. Oznacza to, że mieszkanie o 100 m2 można ogrzać za pomocą 150l oleju opałowego w ciągu roku. Jest to najniższa wartość wśród obecnie budowanych budynków: 7-, 5-, 3-litrowe oraz domy pasywne (1,5l). Warto również zaznaczyć, że dom pasywny powinien być skierowany w stronę południa, posiadać jedno- lub dwuspadowy dach, prostą bryłę, być profesjonalnie izolowany i bardzo szczelny.

Jak zbudować dom pasywny?

Jak to już było wspomniane wyżej, aby dom mógł być nazwany domem pasywnym, musi spełnić szereg wymagań. Budowa domu pasywnego może być jednak łatwiejsza i sprawniejsza, jeżeli zastosujemy się chronologicznie do takiego szeregu rozwiązań:

  • dobra lokalizacja - najlepsza lokalizacja dla domu pasywnego do niezacieniona działka, na której budujemy dom zwrócony w kierunku południa;
  • izolacja - dom pasywny i izolacja są nierozwiązalne, dlatego warto zainwestować w bardzo dobrą izolację, na przykład wełnę mineralną lub powyżej 30 cm styropianu;
  • szczelne okna - bardzo ważne dla domu pasywnego jest, to aby zakumulowane ciepło nie uciekało przez okna, dlatego też należy zainwestować w potrójne szyby oraz specjalne ramy szczelnie zamontowane w murze;
  • mostki termiczne - domy pasywne nie powinny posiadać mostków termicznych i należy zastosować specjalne rozwiązania dla balkonów i ścian piwnicznych;
  • domy pasywne muszą posiadać sprawną wentylację;
  • warto zastosować kolektory słoneczne, które mogą znaleźć zastosowanie na przykład w przypadku podgrzania ciepłej wody użytkowej;
  • a ponadto dom pasywny powinien posiadać elementy o wysokiej akumulacji ciepła, przez co nie odczujemy chwilowego braku słońca (noc, zachmurzenie).

Ile kosztuje dom pasywny?

Według szacunkowych danych, koszty budowy domu pasywnego mogą być o 10% do 20% wyższe niż koszty budowy domu tradycyjnego. Warto zaznaczyć, iż dotychczas w przypadku zdecydowania się na budowę domu pasywnego, musieliśmy być zdani na własne środki finansowe. W ubiegłym roku pojawiły się jednak możliwości otrzymania dofinansowania od państwa, o czym mogą przeczytać Państwo poniżej.
Podczas budowy domu pasywnego największe koszty poniesiemy na elementach, takich jak izolacja; okna i drzwi o współczynniku przenikania ciepła; wentylacja i instalacja pobierania energii słonecznej. Wszystkie te niezwykle ważne dla idei domu pasywnego elementy, prowadzą jednak ostatecznie do zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania oraz uniezależnienia się od komercyjnych dostawców i wahania cen ogrzewania.

Porównanie kosztów ogrzewania

Plany, kryteria i wymagania budowy domu pasywnego mogą przyprawić o ból głowy. Pamiętajmy jednak, że ten chwilowy wysiłek może nam się bardzo opłacić, zwłaszcza w perspektywie kilku/kilkunastu lat. Poniżej znajdą Państwo tabelkę przedstawiającą porównanie kosztów ogrzewania domu pasywnego, w porównaniu do innych typów zabudowy.

Koszty Ogrzewania

Dopłaty do domów pasywnych

W 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej rozpoczął program dopłat dla budynków energooszczędnych, w tym domów pasywnych. Program ten ma w założeniu przynieść korzyści dla gospodarstw domowych w postaci:

  • niższych kosztów eksploatacji budynku;
  • podniesienia wartości budynku;
  • dopłat do kredytu, pokrywające część wyższych kosztów inwestycyjnych oraz koszty poniesione na projekt budowlany i potwierdzenie osiągniętego standardu energetycznego.

Więcej informacji o dopłatach znajdą Państwo na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Certyfikat Domu Pasywnego

Jak już to było wspomniane powyżej, aby dom mógł być uznany za dom pasywny, musi spełniać szereg kryteriów. Są to kryteria związane ze szczelnością budynku, zapotrzebowaniem na energię, energię do celów grzewczych oraz zużyciem energii pierwotnej. Kiedy upewnimy się, że nasz dom można nazwać domem pasywnym, możemy przystąpić do procesu certyfikacji. Po pozytywnym przejściu procedury możemy uzyskać Certyfikat Domu Pasywnego wydawany przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt.

Jesteś zainteresowany budową domu pasywnego?

Budowa domu pasywnego wymaga dużo więcej specjalistycznej wiedzy i zaplecza technicznego niż budowa domu tradycyjnego. W związku z tym warto powierzyć nasz dom profesjonalnej firmie. Jeżeli jesteś zainteresowany budową domu pasywnego i szukasz zaufanych firm, możemy Ci w tym pomóc. To proste: wypełnij formularz, znajdujący się na tej stronie, a my skontaktujemy Cię z czterema profesjonalnymi firmami, które pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie budowy domu pasywnego, odpowiadające Twoim indywidualnym wymaganiom i potrzebom.