Zalety i wady korzystania z energii słonecznej
Przed podjęciem decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych czy słonecznych często zastanawiamy się jakie są zalety a jakie wady danego przedsięwzięcia. W naszym artykule znajdą Państwo odpowiedź na te pytania.
W nowoczesnym budownictwie coraz popularniejsze staje się wykorzystanie naturalnych źródeł energii w celu zapewnienia ogrzewania i prądu. Mimo, że dla wielu osób wady i zalety energii słonecznej są oczywiste, czasem nasze widza jest jedynie powierzchowna. Dobrze jest zagłębić się w tę tematykę, aby dokładnie zrozumieć plusy i minusy instalacji czerpiących energię ze słońca.
Redukcja kosztów
Wielu przeciwników inwestycji w naturalne źródła energii za argument przeciwko podaje wysokie ceny instalacji i montażu. W obecnych czasach jest to jednak błędne przekonanie. W latach 70' panele kosztowały 10000% dzisiejszej ceny. Piętnaście lat temu panele były dwa razy droższe. Można się zatem pokusić o stwierdzenie, że obecne ceny są do zaakceptowania. Nawet jeżeli początkowe koszty mogą wydawać się wysokie, to z biegiem lat taka inwestycja się zwraca. Badania przeprowadzone w Stanach wskazują, iż w ciągu 20 lat możliwe są oszczędności w wysokości od 20 000 do 60 000 USD (w zależności od stanu).
Coraz popularniejszą formą korzystania z energii słonecznej jest leasing takich paneli. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe są oszczędności już od pierwszego dnia. Leasing umożliwia obniżenie rachunków za ocieplanie czy prąd bez ponoszenia wysokiej opłaty początkowej (w porównaniu do zakupu całego zestawu montażowego). Na pewno jest to ciekawe rozwiązanie dla sceptyków rozwiązań wykorzystujących naturalne źródła energii ze względu na cenę.
Oszczędność wody
W wielu miejscach na świecie dotkliwie odczuwane są skutki zmiany klimatu i stopniowego braku dostępu do pitnej wody. Wydawać się może, że problem ten nas nie dotyczy, jednak susze występują także w np. w Stanach Zjednoczonych.
Praca elektrowni gazowych, węglowych czy atomowych związana jest z bardzo wysokim zużyciem wody. Korzystając z instalacji do pozyskiwania energii słonecznej, nie zużywamy dużych ilości wody.
Niezależność użytkowania
Energia słoneczna zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego ponieważ dostęp źródła energii jest nieograniczony. Ponadto, jako konsument, jesteśmy niezależni od dostawców energii. Dzięki zielonej energii unikamy takich zagrożeń jak możliwy wzrost kosztów czy usterki ogrniczające dostawę elektryczności.
Pozytywny wpływ na nasze środowisko
Nie należy zapominać, że korzystając z odnawialnych źródeł energii, chronimy nasz klimat. Rosnąca popularność jej zastosowań w domach mieszkalnych daje nadzieję na poprawę naszego naturalnego otoczenia. Energia słoneczna jest jedną z bardzo przyjazna dla środowiska, obok energii wiatrowej, a jej masowe użytkowanie nie spowoduje wzrostu średniej temperatury.
Energia słoneczna zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ dostęp źródła energii jest nieograniczony. Ponadto, jako konsument, jesteśmy niezależni od dostawców energii. Dzięki zielonej energii unikamy takich zagrożeń jak możliwy wzrost kosztów czy usterki ograniczające dostawę elektryczności.
Zabezpieczenie w godzinach szczytu
Zapotrzebowanie na elektryczność w ciągu doby jest zmienne. Najwięcej prądu potrzebujemy w godzinach porannych czy po południu i wieczorem. Zależne jest to od naszego dziennego rytmu życia. Koszt elektryczności różni się zatem w zależności od zapotrzebowania. Poziom dostaw natomiast musi zawsze pozostać stały, inaczej dochodziłoby do przeciążeń sieci. Czerpiąc prąd od dostawcy, często nie zdajemy sobie sprawy, że elektrownie, które uruchamiają wiele źródeł w godzinach najwyższego zapotrzebowania, narzucają wtedy wyższe ceny dostawy. Wzmożone zapotrzebowanie na prąd zbiega się w czasie kiedy słońce może dostarczyć nam najwięcej energii. Jeżeli weźmiemy za przykład użytkowanie klimatyzacji, zauważamy, że korzystając z prądu wytworzonego z paneli PV, możliwe jest pokrycie zapotrzebowania na prąd w ciągu nasłonecznionego i gorącego dnia.
Wady korzystania z rozwiązań opierających się na energii słonecznej
Wielu przeciwników korzystania ze słonecznych instalacji energetycznych posługuje się argumentem "przecież słońce nie świeci cały czas". Przypominamy jednak, że panele są w stanie wytworzyć energię nawet w przypadku częściowego zachmurzenia nieba. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, zdarzają się także przerwy w dostawach energii od naszych dostawców, nie ma takiego źródła energii, które byłoby w pełni dostępne.
Zanieczyszczenie środowiska
Argumentem przeciwko jest także sam proces tworzenia paneli z toksycznych pierwiastków chemicznych. Produkcja paneli w jakimś stopniu zanieczyszcza środowisko, jednak porównując szkodliwość tego procesu do ilości zanieczyszczeń wytwarzanych w elektrowniach węglowych, nie mamy wątpliwośi, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii (także energii wiatrowej i wodnej) ogranicza niekorzystny wpływ na środowisko.