Kolektory słoneczne
  • Za darmo i bez zobowiązań Otrzymywanie ofert jest całkowicie bezpłatne i bez zobowiązań.
  • Szybko i łatwo Zlokalizuj swojego dostawcę szybko i łatwo - na terenie całej Polski
  • Oszczędź czas i pieniądze Porównaj otrzymane oferty i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają

Kolektory słoneczne - przydatne informacje

Energia słoneczna to jedno z najczyściejszych źródeł energii dostępnych człowiekowi. Jest to również jedno z darmowych, odnawialnych źródeł energii, dlatego też coraz częściej widzimy wykorzystanie instalacji, takich jak kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne zarówno w prywatnych domach, jak i większych przedsiębiorstwach. Także w Polsce zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że energia słoneczna jest niezawodna, czysta i darmowa, a wykorzystanie jej za pomocą kolektorów słonecznych jest uzasadnione ekonomicznie. Kolektory słoneczne to zatem bardzo ciekawa alternatywa w przemyśle energii cieplnej. Inwestując w instalację kolektorów słonecznych, nie tylko wykorzystujemy odnawialne źródło energii i pomagamy środowisku, ale również własnemu portfelowi.

Czym są kolektory słoneczne, jak działają, jakie są rodzaje instalacji kolektorów słonecznych oraz wiele innych ciekawych informacji o kolektorach słonecznych do podgrzania ciepłej wody użytkowej (CWU) znajdą Państwo w artykule poniżej.

Co to są kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia, które wykorzystują energię słoneczną i przetwarzają ją w ciepło przeznaczone do centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Takie instalacje mają na celu wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w celu zmniejszenia rachunków za wodę. Istotne jest, że kolektory słoneczne działają nie tylko latem, ale również w okresie zimowym czy jesiennym przy rozproszonym promieniowaniu słonecznym (zachmurzone niebo). Autonomiczny system kolektorów słonecznych może pokryć zapotrzebowanie domu na ciepłą wodę aż w 60% (w okresie letnim może być to nawet 100%), a w przypadku podłączenia do niskotemperaturowego centralnego ogrzewania kolektory słoneczne pokrywają około 35% zapotrzebowania na CWU. Kolektory słoneczne działają bezobsługowo, a wykorzystywana przez nie energia słoneczna jest pozyskiwana przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych.

Należy zaznaczyć, że kolektory słoneczne służą tylko do przetwarzania energii słonecznej na energię cieplną. Kolektory słoneczne, w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych, nie są w stanie wytworzyć energii elektrycznej. Dla odmiany panele fotowoltaiczne (fotowoltaiki) są bardziej uniwersalne, jako że wytworzona przez nie energia może być wykorzystania do zasilenia przeróżnych urządzeń domowych. Istnieje też możliwość wykorzystania paneli fotowoltaicznych w celu ogrzania mieszkania, ale jest to rozwiązanie nieuzasadnione finansowo. Kolektory słoneczne przeznaczone są specjalnie do pozyskiwania ciepła z energii słonecznej, dlatego też, jeżeli naszą motywacją do zainwestowania w źródła energii słonecznej jest ciepło, powinniśmy przemyśleć inwestycję w kolektory słoneczne.

Ze względu na prostotę systemu kolektorów słonecznych oraz atrakcyjny koszy inwestycji, takie instalacje solarne znajdują zastosowanie głównie w celu podgrzania ciepłej wody użytkowej. Nie znaczy to jednak, że kolektory słoneczne nie mogą służyć również do podgrzewania wody basenowej oraz stanowić uzupełnienia centralnego ogrzewania.

Kolektory słoneczne w Polsce

Często możemy spotkać się z opinią, iż kolektory słoneczne nie są w Polsce opłacalną inwestycją ponieważ “za rzadko u nas świeci słońce”. Nie jest to do końca poprawne stwierdzenie, gdyż kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne działają w Polsce z taką samą niemal efektywnością jak w Niemczech - światowym liderze pozyskiwania energii słonecznej. Jest to związane z faktem, iż Polska i Niemcy znajdują się na tej samej szerokości geograficznej. Kolektory słoneczne wykorzystują ponad połowę promieniowania całkowitego, jakie dociera do powierzchni ziemi. Jeżeli przyjmiemy normę wedlug, której średnie roczne nasłonecznienie w Polsce oscyluje na poziomie 1000 kWh/m2, kolektor słoneczny uzyskuje około 600 kWh/m2 tej energii.
Poniższy wykres przedstawia, jak wygląda produkcja energii słonecznej w Polsce, w skali całego roku.

Produkcja Energii [k Wh ]_2

Kolektory słoneczne - instalacja

Kolektory słoneczne instalowane są najczęściej na dachu pochyłym, ponieważ wtedy mogą osiągnąć najlepszą skuteczność. Jednak jeżeli nie istnieje możliwość takiego montażu, kolektory słoneczne mogą być zabudowane na zestawach mocujących, na dachu płaskim lub bezpośrednio na gruncie posesji. Nachylenie kolektorów słonecznych jest zalecane ze względu potrzeby stworzenia najbardziej optymalnych warunków do łapania promieniowania słonecznego przez kolektory słoneczne. Optymalne nachylenie to 30-45 stopni horyzontalnie oraz ustawienie paneli w kierunku południowym.

Lokalizacja kolektorów słonecznych powinna umożliwiać jak najdłuższą ekspozycję instalacji na działanie promieni słonecznych. Należy pamiętać, że kolektory słoneczne nie powinny być zacienione o żadnej porze dnia, a przede wszystkim w godzinach od 10:00 do 16:00. Jeżeli kolektory słoneczne zostaną zamontowane na gruncie, należy również pamiętać o sprawdzaniu, czy kolektory nie zostały zabrudzone, co może spowodować osłabienie efektywności instalacji.

Jak działają kolektory słoneczne

Instalacje kolektorów słonecznych mają kilka niezbędnych elementów:

  • Panel słoneczny, umieszczony zazwyczaj na dachu;
  • Podgrzewacz, który umieszcza się zazwyczaj wewnątrz budynku, w sąsiedztwie kotła;
  • Zespół pompowo-sterowniczy, który umieszczony jest obok podgrzewacza.

Jak to już było wspomniane, instalacje kolektorów słonecznych mają za zadanie zamianę promieniowania słonecznego na ciepło użytkowe. Nośnik ciepła w instalacjach solarnych to niezamarzający roztwór glikolu propylenowego. Poprzez połączenie panelu słonecznego na dachu z podgrzewaczem, następuje przekazanie energii cieplnej. W efekcie otrzymujemy wodę podgrzaną do pożądanej temperatury. Jeżeli kolektory słoneczne nie są w stanie zebrać energii odpowiadającej potrzebom domowników, włącza się dodatkowy system podgrzania wody, który może wykorzystywać inne źródła energii: olej opałowy, gaz ziemny lub energię elektryczną.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Efektywność układu solarnego zależy w bardzo dużej mierze od rodzaju zainstalowanych kolektorów słonecznych. Najpopularniejsze obecne na rynku to kolektory słoneczne płaskie oraz kolektory słoneczne rurowo-prózniowe:

  • Kolektory słoneczne płaskie - wyglądem przypominają panele fotowoltaiczne, dlatego też są tak często z nimi mylone. Ten typ kolektorów słonecznych składa się z izolowanej cieplnie obudowy pokrytej ciemną i matową warstwą płyty pochłaniającej promienie słoneczne. 

Solar panels

 

  • Kolektory słoneczne rurowo-próżniowe - konstrukcja tych kolektorów jest zdecydowanie inna i składa się z szeregu pojedynczych szklanych rur. Istnieje wiele typów kolektorów rurowych, a ich wykorzystanie zależy od potrzeb inwestorów.

Solarthermal

Czy kolektory słoneczne są opłacalne?

Potrzeby jednej rodziny na ciepłą wodę użytkową (głównie do mycia) mogą pochłonąć kilka tysięcy kilowatogodzin rocznie. Podgrzewanie wody użytkowej za pomocą kolektorów słonecznych to zatem bardzo kusząca perspektywa. Sposobność wykorzystania kolektorów słonecznych i zastąpienia drogiej energii elektrycznej darmową energią słoneczną to okazja to obniżenia rachunków i sporych oszczędności.

Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na CWU uzależnione jest od liczby i potrzeb mieszkańców posiadłości w okresie całego roku. Dlatego ciężko jest obliczyć, jakie będą ostateczne oszczędności, ponieważ są to wyliczenia bardzo indywidualne. Szacuje się, że po zastosowaniu systemu kolektorów słonecznych koszt podgrzania 300 litrów ciepłej wody w okresie letnim może spaść nawet do 28 groszy.

Poniżej znajduje się graficzne porównanie kosztów podgrzania ciepłej wody użytkowej (CWU) za pomocą różnych źródeł.

Porównanie Kosztów Podgrzani

Cena kolektorów słonecznych

Koszt inwestycji solarnej nie jest co prawda niski, ale należy pamiętać, że jest to inwestycja, która zwraca się przez kilka lat i jest uzasadniona w kontekście rosnących cen energii konwencjonalnej. Warto zaznaczyć, że kolektory słoneczne są dużo tańsze od paneli fotowoltaicznych. Jest to związane, z tym że kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego “tylko” w celu ogrzania CWU, natomiast panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną.

Ceny systemów solarnych różnią się w zależności od użytego rodzaju kolektora słonecznego, wielkości systemu, potrzeb domowników oraz rodzaju dachu. Ceny zestawów kolektorów płaskich zaczynają się od około sześciu do dziewięciu tysięcy złotych, należy jednak pamiętać, że jest to kwota orientacyjna, która może nie odzwierciedlać faktycznego kosztu inwestycji. Ceny kolektorów próżniowych są wyższe i mogą oscylować w granicy od ośmiu do dwunastu tysięcy złotych.

Dotacje na kolektory słoneczne 45%

Warto zaznaczyć, iż istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na instalację kolektorów słonecznych przez osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe. Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udzielana jest na zasadzie dopłaty na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego, który przeznaczony został na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Więcej informacji mogą znaleźć Państwo na oficjalnej stronie NFOŚiGW poświęconej programowi dopłat do kolektorów słonecznych pod tym linkiem.

Oferty na kolektory słoneczne

Jesteś zainteresowany zainwestowaniem w kolektory słoneczne, ale nie wiesz do jakiego dostawcy się zgłosić? Możemy Ci w tym pomóc. To proste - wypełnij formularz, który znajduje się w prawej, górnej stronie i powiedz nam, czego szukasz. My przeanalizujemy Twoje wymagania i potrzeby i skontaktujemy Cię z czterema różnymi dostawcami kolektorów słonecznych, z którymi będziesz mógł porozmawiać o swoich planach na instalację kolektorów słonecznych. Co najważniejsze nasza usługa jest darmowa i bez zobowiązań.