Panele fotowoltaiczne - wszystkie niezbędne informacje
  • Za darmo i bez zobowiązań Otrzymywanie ofert jest całkowicie bezpłatne i bez zobowiązań.
  • Szybko i łatwo Zlokalizuj swojego dostawcę szybko i łatwo - na terenie całej Polski
  • Oszczędź czas i pieniądze Porównaj otrzymane oferty i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają

Dowiedz się, na co należy zwracać uwagę przy wyborze najlepszych paneli słoneczny dla Twojej nieruchomości.

Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej Polskiego społeczeństwa i rosnącemu zainteresowaniu właścicieli nieruchomości zieloną energią, panele słoneczne cieszą się coraz większą popularnością. Rządowe programy wsparcia tylko zachęcają do inwestycji. Ceny paneli słonecznych spadają ze względu na wzrost konkurencyjności i atrakcyjności tego rynku.

Instalacja kolektorów słonecznych pozwala wygenerować własną czystą energię elektryczną. Panele przechwytują wszystkie promienie słoneczne i transportuje ją do urządzeń energetycznych w domu, służąc również do ogrzewania pomieszczeń. Jeżeli arkugemnt pozyskiwania darmowej energii z czystego, odnawialnego źródła wciąż nie przekonuje, dodatkową zachętę proponuje nam rząd w postaci dofinansowań.

Jeśli zdecydują się Państwo na instalacje paneli słonecznych, jest mnóstwo czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem. Na tym polega nasza praca aby pomóc Państwu poznać i wybrać ten, który najlepiej pasuje do Państwa potrzeb!

Po pierwsze, można wybrać trzy rodzaje komórek: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne. Większość ogniw słonecznych znajdujących się na rynku wykonane są z krzemu. Krzem występuje w wielu formach, główną różnicą jest jakość i czystość pierwiastka. Cząsteczki krzemu muszą być idealnie dopasowane, w celu wychwytywania i przekształcania energii słonecznej.

Panele Monokrystaliczne

  • Panele monokrystaliczne - wykonane są z monokryształów krzemu, które mają kształt walca i średnicę ok. 30cm. Walec ten pocięty jest na płytki o grubości 2-3mm o charakterystycznym kształcie. Mają one pierwotnie kształt kolisty, więc aby uniknąć istotnych strat materiału wycina z nich ośmiokąty, a nie kwadraty. Panele monokrystaliczne zapewniają wysoki poziom sprawności (nawet do 20%) i wysoką tolerancję ciepła nawet w małej formie. Komórki monokrystaliczne to najbardziej wydajne, ale i najdroższe panele. W 2013 roku, 36% wszystkich paneli zainstalowanych na całym świecie były modelami monokrystalicznymi. Zazwyczaj są one w kolorze czarnym.
Panele Polikrystaliczne
  • Panele polikrystaliczne - zbudowane z wykrystalizowanego krzemu. Panele polikrystaliczne mogą osiągać wyższą efektywność w pochmurne dnie. Ich poziom sprawności wynosi między 12 a 14%. Ten rodzaj paneli charakteryzuje się także niższą ceną, ze względy na niższe nakłady produkcyjne technologii polikrystalicznej. Ogniwa polikrystaliczne krystalizują w prostopadłościennej kadzi. Cięte na cienkie płytki, mają kwadratowy kształt który umożliwia szczelne pokrycie panelu tworzywem półprzewodnikowym. Ich krystaliczna struktura przejawia się poprzez niejednolitą powierzchnię płytki.

Panele Amorficzne

  • Panele amorficzne - zbudowane z osadzonych cieniutkich warst krzemu(ok. 2 mikrony)na powierzchni innego tworzywa (np. szkła). Nie wyodrębnia się odrębnych ogniw, co też przekłada się na cenę produkcji paneli amforycznych. Osiągają one jednak najniższy poziom sprawności, a zastosowanie znajdują w małych urządzeniach jak np. zegarki czy lub w większych systemach do zasilania budynków.

Kolejnym kryterium wyboru może być wielkość paneli. Większość producentów dostosowało się do lokalnych rynków i produkują panele o specyficznej wielkości. Tak na przykład, panel sprzedawany w Wielkiej Brytanii jest mniejszy niż ten sprzedawany w USA. Poniżej sporządziliśmy tabelę standardowych wymiarów paneli sprzedanych na rynku polskim.

 Wymiary Paneli Fotowoltaicznych

 

Jeśli Twój dach nie może pomieścić paneli rozmiarach wymienionych powyżej, nie rezygnuj. Niektórzy producenci są skłonni do produkcji idywidualnych paneli, zgodnie ze specyfikacją klienta. Takie rozwiązanie może okazać się bardziej kosztowne i wymaga dokładnego planowania z wyprzedzeniem. Skontaktuj się z nami podając szcsegóły budynku, a nasi specjaliści chętnie przygotują Państwu darmową wycenę.

Sprawność elektryczna, zawsze wyrażona w procentach, wskazuje współczynik konwersji energii pochodzącej ze słońca. Średnia sprawność monokrystalicznych paneli słonecznych wynosi między 14, a 17%. Oznacza to, że 17% światła słonecznego odbieranego zostanie przekształcona w energię elektryczną. W przypadku paneli miltikrystalicznych jest to ok. 13 - 16%. Może się wydawać, że to jest bardzo niski wskaźnik,jednak w rzeczywistości nie potrzeba osiągać 100% w celu dostarczenia elektryczności do domu.

Na przykład, panel słoneczny z wydajnością 17% o powierzchni 1 m² będzie produkować 170 kW w standardowych warunkach. Sprawność jest oczywiście istotnym czynnikiem, gdyż ma wpływ na zwrot z inwestycji. Jednak nie powinna być wyłącznie decydującym czynnikiem przy wyborze paneli słonecznych. Przestrzeń, jaką dysponujemy, a także wydajność odgrywają ważną rolę, stąd też dla większości zainteresowanych będą to decydujące czynniki.

Sprawność jest obliczana poprzez podzielenie mocy modułu przez jego fizyczną powierzchnię.

Np.: Sprawność = 255 W/(1,675m * 1,001m) = 15,2%.

Moc wyjściowa paneli słonecznych jest proporcjonalna do intensywności promieniowania słonecznego.Wydajność paneli można przeanalizować, biorąc pod uwagę 3 czynniki;

  • Maksymalna moc - wyrażone w watach (symbol W), jest to ilość energii, którą panel słoneczny będzie produkować,
  • Maksymalne napięcie - wyrażony w woltach (symbol V),
  • Maksymalny prąd - wyrażony w amperach (symbol A).

Moc jest obliczana za pomocą prostego wzoru: W = V*A.

Na przykład, dla panelu o mocy 327 W, jego maksymalne napięci wychodzi 54,7V, a prąd 5,98A. Jednak taką samą moc można uzyskać z 65V i tylko 5A. W skrócie, charakterystyki energetyczne zasygnalizują możliwości paneli do wytwarzania mocy, na ile jest to możliwe bez załamań w napięciu panelu.

Najnowsze udoskonalenia umożliwiają wykorzystanie paneli słonecznych nawet w warunkach ekstremalnych, takich jak obszary narażone na gradobicia czy fale upałów. Wszystkie panele dostępne na rynku są testowane w trudnych warunkach pogodowych, w celu uzyskania zatwierdzenia i certyfikatów. Właściciele domów, którzy mieszkają na obszarach nadmorskich, powinni zwrócić uwagę czy panele są pokryte powleczone materiałem zapewniającym odporność paneli przed rdzą i korozją, które są zwykle spowodowane przez słone powietrze.

Większość paneli słonecznych jest jest odporne na : 

  • Temperatury od -40 °C i 90 °C,
  • Wilgotność do 85%,
  • Grad o średnicy 38mm padający z prędkością 23 m/s,
  • Obciążenie pokrywy śnieżnej do 550 kg/m2.

ZielonyWybor.pl to specjaliści współpracujący z przedstawicielami zaufanych firm, producentów i dystrybutorów rozwiązań z wykorzystaniem zielonej energiii. Aby wybrać dostawcę, najprostszym sposobem jest wypełnienie formularza po prawej stronie. W ten sposób, możesz mieć pewność że zajmie się Tobą profesjonalista, który na podstawie konkretnych potrzeb wybierze odpowiednie oferty. Najlepsze jest to, że nasz serwis jest całkowicie darmowy.

Trudno jest oszacować dokładny koszt paneli i instalacji. Istnieją różne zmienne, które muszą zostać ocenione przed określeśleniem ostatecznej ceny, takie jak:

  • Wielkość i stan dachu
  • Nachylenie dachu
  • Wielkość zapotrzebowania na energię elektryczną
  • Powierzchnia domu

W celu otrzymania dokładnej, indywidualnej wyceny zapraszamy do kontaktu z nami poprzez wypełnienie formularza po prawej stronie.