Kotły jedno- i dwufunkcyjne
  • Za darmo i bez zobowiązań Otrzymywanie ofert jest całkowicie bezpłatne i bez zobowiązań.
  • Szybko i łatwo Zlokalizuj swojego dostawcę szybko i łatwo - na terenie całej Polski
  • Oszczędź czas i pieniądze Porównaj otrzymane oferty i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają

Kotły jedno- i dwufunkcyjne

Jakie są różnice między jedno-, a dwufunkcyjnym kotłem?

Mały i lekki kocioł, dodatkowo zamontowany w wersji wiszące, to najprawdopodobniej urządzenie jednofunkcyjne. Kotły o dużej mocy, stojące i w komplecie ze wbudowanym zasobnikiem to drugi rodzaj kotłów. Różnią się one nie tylko budową, ale też zastosowaniem i rolą, jaką odgrywają w instalacjach grzewczych.

Jeżeli zależy nam na równoczesnym ogrzewaniu i wody i domu, będziemy korzystać z kotła dwufunkcyjnego. Kotły dwufunkcyjne służą do produkcji ciepła w celach grzewczych, natomiast woda w tym przypadku jest podgrzewana w sposób przepływowy i transportowana do punktu odbioru. Taki typ kotła nie wymaga żadnego dodatkowego podgrzewacza. Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody znajduje zastosowanie, jeżeli czerpiemy ciepłą wodę z dwóch lub jednego punktu odbioru, które położone są na tej samej kondygnacji, w niedużej odległości.

Kotły jednofunkcyjne są przeznaczone do pracy w systemie centralnego ogrzewania. Instalacje można dodatkowo wyposażyć w zasobnik c.w.u., dzięki któremu możliwe będzie wykorzystanie wody podgrzewanej w kotle jako czynnika grzewczego. Kotłami jednofunkcyjnymi są kotły na paliwa stałe i prawie wszystkie na olej opałowy.

Kocioł jednofunkcyjny sprawdza się w przypadku większej liczby punktów, z których czerpiemy wodę, znajdujących się na różnych kondygnacjach. Wtedy rozwiązaniem jest kocioł współpracujący z podgrzewaczem pojemnościowym.

Który kocioł będzie lepszy dla mojego domu? 

Kotły Jednofunkcyjne

Wybierając kocioł należy zastanowić się, jaką funkcję ma spełniać kocioł, wiedząc, że kocioł dwufunkcyjny może zapewnić zarówno ogrzewanie, jak i ciepłą wodę. Jeżeli mieszkamy w mieszkaniu czy małym budynku, gdzie zamontowany układ ma zwartą budowę i niewielkie odległości między punktami odbioru. Dwufunkcyjne kotły znajdują zastosowanie w układach, gdzie nie występuje konieczności korzystanie z wody z kilku punktów jednocześnie.

 

 

 

 

Zaletami kotłów dwufunkcyjnych jest ich niewielka i zwarta budowa, dzięki której kocioł można zamontować nawet w mieszkaniu z ograniczoną przestrzenią. Dodatkowo, kotły dwufunkcyjne są wyposażone w zawory trójdrogowe, których funkcją jest kierowanie czynnika grzewczego na potrzeby grzewcze lub w celu podgrzania wody użytkowej.

Wybierając kocioł należy także pamiętać o mocy urządzenia, gdyż od tego parametru zależy odpowiednie grzanie wody użytkowej. Dobrze jest więc oszacować zapotrzebowanie punktów poboru ciepła i ustalić, który z nich reprezentuje największe potrzeby na ciepłą wodę. Dopiero wtedy można dobrać właściwą moc, która jest z reguły wyższa niż moc konieczna do ogrzania budynku czy mieszkania. W celu oszacowania odpowiedniej mocy dobrze jest poradzić się specjalisty, który udzieli profesjonalnej pomocy.

Przed podjęciem decyzji o instalacji kotła dwufunkcyjnego należy także upewnić się, czy nasza instalacja spełnia wszystkie warunki producenta. Jeżeli doświadczamy np. wahań ciśnień wody, funkcjonowanie systemu może być zakłócone. Woda, która przepływa przez podgrzewacz, musi posiadać odpowiednio wysokie ciśnienie, inaczej podgrzewacz nie uruchomi się. Wszystkie specyfikacje i wymagania można znaleźć w specyfikacji technicznej kotła, a taką wartą sobie przyswoić przed podjęciem decyzji.

Zastosowanie kotła jednofunkcyjnego

Głównym zastosowaniem kotła jednofunkcyjnego jest do centralne ogrzewanie. Jeżeli nasz kocioł jednofunkcyjny będzie współpracował z zasobnikiem ciepłej wody, szacowanie niezbędnej mocy odbywać się będzie na podstawie zapotrzebowania nieruchomości na ciepło. Po podłączeniu zasobnika możliwe jest otrzymanie funkcji podgrzewacza wody użytkowej. 

Jeżeli szukamy rozwiązania dla domu jednorodzinnego lub nieruchomości wyposażonej w większą ilość ujść wody, zalecane są systemy składające się z kotła jednofunkcyjnego i zasobnika o pojemności adekwatnej do zapotrzebowania. Umożliwia to zgromadzenia wystarczającej ilości wody, gotowej do użycia podczas okresów o zwiększonym zapotrzebowaniu. Równocześnie ogranicza straty gazu i ilość zużytej wody w układzie dwufunkcyjnym, w momencie przełączania kotła w tryb grzewczy i transportu ciepłej wody do punktu odbioru.

W konfiguracji kotła jednofunkcyjnego wraz z zasobnikiem możliwe jest uzyskanie swobodnego poboru ciepłej wody w dużych ilościach, która zmagazynowana w zasobniku. Przy użytkowaniu tego systemu nie ma potrzeby montażu urządzenia o wysokiej mocy, jednak należy pamiętać, że będzie on wymagał większej ilości wolnej przestrzeni (dobrym rozwiązaniem jest na przykład montaż w kotłowni).

Zalety kotłów jednofunkcyjnych

    • Niewielkie wymiary i łatwa budowa – nie wymaga dużej ilości przestrzeni, dzięki czemu może być zamontowany w małych mieszkaniach,
    • Woda podgrzewana jest tylko na użytkowanie bieżące, nie jest magazynowana, a energia zbędnie tracona na ogrzewanie,
    • Niższa cena niż kotła dwufunkcyjnego – należy jednak liczyć się z kosztami podgrzewacza lub zasobnika wody użytkowej.

Wady kotłów jednofunkcyjnych

    • Strumień wody z podgrzewacza może być zbyt niski, aby pobierać wodę z kilku punktów,
    • Ze względu na brak cyrkulacji ciepłej wody w instalacji, zaraz po odkręceniu kurka będzie lecieć zimna woda,
    • Temperatura wody może być niestabilna i zmienna w zależności od poboru (np. odkręcenie wody z kilku kranów równocześnie),
    • Aby uruchomić podgrzewacz, konieczny jest silny strumień wody.

Zalety kotłów dwufunkcyjnych 

Zalety Kotłów Dwufunkcyjnych

    • System dwufunkcyjny jest tańszy niż zestaw składający się z większej ilości elementów,
    • Z ciepłej wody można korzystać w większej ilości bez zakłóceń, dzięki funkcji podgrzewania wody z zasobnika,
    • Dzięki gromadzeniu wody w zasobniku i jej cyrkulacji możliwe jest korzystanie z ciepłej wody zaraz po odkręceniu kurka.

Wady kotłów dwufunkcyjnych

    • Na instalacje należy przewidzieć więcej miejsca, gdyż jest bardziej rozbudowana (składa się z kotła i zasobnika) i skomplikowana,
    • Konieczność podgrzewania szybko stygnącej wody, zgromadzonej w zasobniku, powoduje większe zużycie energii,

Masz wątpliwości?

Jeżeli chciałbyś wykorzystać ekologiczne rozwiązanie w swoim domu lub mieszkaniu, ale nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać i masz pytania, wypełnij formularz dostępny na naszej stronie, a my skontaktujemy Cię z dostawcami zielonych rozwiązań, którzy najlepiej odpowiadają Twoim wymaganiom.

Pamiętaj, że inwestując w rozwiązania ekologiczne, możesz ubiegać się o pomoc finansową. Warto sprawdzić aktualne programy dofinansowań