Kotły kondensacyjne
  • Za darmo i bez zobowiązań Otrzymywanie ofert jest całkowicie bezpłatne i bez zobowiązań.
  • Szybko i łatwo Zlokalizuj swojego dostawcę szybko i łatwo - na terenie całej Polski
  • Oszczędź czas i pieniądze Porównaj otrzymane oferty i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają

Co to jest kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondesacyjny, tak samo jak kocioł tradycyjny, zapewnia ogrzewanie budynku i podgrzewanie wody. Kotły kondensacyjne są w stanie podgrzać wodę użytkową do temperatury ok. 80°C. Można je zakupić w wersji jedno- lub dwu-funkcyjnej oraz z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. Kotły kondensacyjne są ciekawą alternatywą dla kotłów gazowych i olejowych. Charakteryzują się wykorzystaniem nie tylko ciepła wytwarzanego przez spalanie paliwa, a także ciepła ze spalin. W tradycyjnych kotłach ciepło ze spalin jest tracone przez komin. W kotłach kondensacyjnych spaliny są schładzane przed odprowadzeniem, a uzyskane ciepło jest wykorzystane ponownie w obiegu. Ponieważ proces ten opiera się na skraplaniu pary wodnej, który nazywany jest również procesem kondensacji, kotły zostane nazwane kondencejnymi.

Jak działa kocioł kondensacyjny? 

Kotły Kondensacyjne Budowa

Kotły kondensacyjne z wbudowanym nowoczesnym układem kontroli i regulacji spalania mają możliwość automatycznego rozpoznawania rodzaju paliwa, co umożliwia dopasowanie pracy do charakterystyk i jakości paliwa. Takie rozwiązanie to szansa na zakup długoterminowego rozwiązania dla domu, działającego niezależnie od trendów w wykorzystaniu rodzajów paliw(np. biogazu). Zamknięta komora spalania zapewnia także bezpieczeńswo użytkowania kotłów, zapobiegając także zatruciom tlenkiem węgla w odizolowanych pomieszczeniach.

Budowa kotłów kondensacyjnych

Kotły kondensacyjne, ze względu na zachodzące w nich procesy, muszą być zbudowane z odpornych na kwaśny odczyn materiałów. Najważniejszym elementem systemu jest wymiennik ciepła, w którym spaliny są schładzane do temperatury punktu rosy (ok. 58°C). Woda, która cyrkuluje w obiegu systemu, schładza spaliny. Dlatego też jej temperatura musi być odpowiednio niska, niższa niż temperatura w kotłach tradycyjnych. Konieczność zapewnienia odpowiednich warunków w celu sprawnego działania systemu ma duży wpływ na jakość i specyfikę materiałów, wielkość grzejników, czy parametry poszczególnych elementów.

W jaki sposób kocioł kondensacyjny oszczędza paliwo?

Dwutlenek węgla i woda to dwa pierwiastki, które są wynikiem spalania. W zależności od rodzaj stosowanych paliw, wynikiem spalania mogą być także inne substancje. Proces charakteryzuje się wysoką temperaturą, sięgającą 120°C, która jest wyższa od temperatury parowania wody. Woda zawarta w spalinach zamienia się w parę i ucieka przez komin. Ponieważ jest to reakcja endotermiczna, temperatura spalin rośnie. Energooszczędność kotłów kondensacyjnych jest osiągana dzięki uniknięciu właściwości endotermicznych. W takim systemie woda skraplana jest na wcześniejszym etapie, dzięki czemu spaliny które uciekają przez komin tracą właściwości endotermiczne. Proces uzyskania ciepła z mniejszej ilości paliwa zapewnia wysoką sprawność kotłów konwencjonalnych.

Sprawność kotłów kondensacyjnych

Sprawność kotłów tradycyjnych najlepszych producentów sięga do 96%. Sprawność kotłów kondensacyjnych jest wyższa od kotłów tradycyjnych co oznacza, że w praktyce osiągają one ponad 100% sprawności. Jak to możliwe? Tak wysoka sprawność wynika z nazewnictwa i charakterystyki technicznej kotłów, które zostało stworzone przed wejściem na rynek kotłów kondensacyjnych. Nie przewidywano, że w można ograniczyć zawartość dwutlenku węgla i pary wodnej w spalinach. Sprawność kotła rozumiana jest jako ilość ciepła, która uwalnia się podczas spalania paliwa, z wyłączeniem ciepła które jest tracone razem z parą zawartą w spalinach. Ponieważ kotły kondensacyjne wykorzystują to ciepło, ich sprawność wzrasta do wartości ponad 100%.

Otwarta i zamknięta komora spalania

Budowa kotłów może różnić się z zależności od układu komory spalania. Kotły kondensacyjne budowane są z zamkniętą komorą spalania, natomiast kotły tradycyjne występują w obu opcjach. Jeżeli kocioł funkcjonuje z zamkniętą komorą spalania, oznacza to, że powietrze wykorzystywane do wytwarzania ciepła pochodzi z zewnątrz i jest doprowadzane poprzez rury lub szacht kominowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie doprowadzamy do ochłodzenia pomieszczenia, w którym znajdujące się urządzenie. Co więcej, takie rozwiązanie gwarantuje większe bezpieczeństwo poprzez zabezpieczenie przed przedostaniem się spalin do pomieszczenia.

System otwartej komory spalania bazuje na powietrzu pobieranym z pomieszczenia, w którym się znajduje. W tym przypadku należy mieć pewność, że ilość powietrza doprowadzana przez kartkę w ścianie budynku jest wystarczająca do poprawnego funkcjonowania kotła.

Gdzie montować kotły kondensacyjne?

W przypadku kotłów kondensacyjnych, powietrze wykorzystywane w procesie spalania, pobierane jest bezpośrednio z zewnątrz. Takie rozwiązanie umożliwia montaż kotła w dowolnym miejscu, bez konieczności planowania osobnego pomieszczenia. Do poprawnego funkcjonowania kotłów niezbędna jest instalacja wentylatora, dzięki któremu odbywa się pobór powietrza i odprowadzanie spalin. Na szczęście jest to rozwiązanie estetyczne i umożliwiające odprowadzanie spalin np. przez ścianę zewnętrzną, nie wymagające instalacji żadnych dodatkowych murowanych przewodów spalinowych.

Wypełnij formularz i sprawdź oferty kotłów elektrycznych!

Jeśli myślisz o inwestowaniu w kotły elektryczne, możemy Ci pomóc! Wypełniając formularz ze szczegółami Twoich potrzeb i zostawiając nam swoje informacje kontaktowe, skontaktujemy Cię z 4 dostawcami takich rozwiązań z Twojej okolicy.