Informacje o kotłach zasilanych drewnem
Systemy grzewcze zasilane drewnem, zwane również jako zasilane biomasą, spalają pelety, trociny czy drewno opałowe. W ten sposób zapewniają ciepło w jednym pokoju lub transportują ciepło do systemu grzewczego i ciepłej wody.
Korzystanie z "backboiler'a", w celu ogrzewania gospodarstwa domowego jest coraz bardziej popularne. Piec na drewno podłączony do kotła jest doskonałą alternatywą ogrzewania olejem lub gazem. Naturalne ciepło jest bezpieczne, bardzo przystępne i niepodlegające znacznym wahaniom cen.
Każdy piec opalany drewnem połączony jest z kotłem. Kocioł zapewnia równocześnie ogrzewanie, jak i ciepłą wodę, nie wymagając energii elektrycznej do działania. Istnieje kilka możliwości wyboru, od małych systemów, które są odpowiednie dla mniejszych gospodarstw domowych, do większych pieców, które mogą dostarczać duże ilości ciepłej wody. Piece opalane drewnem przenoszą wytwarzane podczas spalania ciepło do wody, które może być wykorzystane zarówno do użytku bieżącego, jak i zapotrzebowania na wodę lub odprowadzone do ogrzewania. Plusem tego typu instalacji jest możliwość zmniejszenia ich mocy grzewczej, dzięki czemu można cieszyć się na kominkiem bez przegrzania pomieszczenia.
Zalety kotłów opalanych drewnem
- Kotły opalane drewnem to oszczędny i przyjazny dla środowiska wybór. Korzystanie z naturalnych zasobów jest dobrym sposobem na obniżenie emisji dwutlenku węgla,
- Drewno to stosunkowo tania forma paliwa. Koszty na jednostkę wyprodukowanego ciepła są zwykle niższe niż koszty ropy naftowej lub gazu,
- Zmniejszają one ciepło oddawane do pomieszczeń. Można cieszyć się widokiem i ciepłem ognia bez przegrzania pomieszczenia.
Wady kotłów opalanych drewnem
- Wymagają czasu. Gorąca woda potrzebuje czasu, aby dostać się do obiegu wodnego w wymaganej temperaturze,
- Mniejsze kotły mogą nie sprostać zapotrzebowaniu w dużych gospodarstwach domowych. Dlatego konieczne jest, aby wybrać kocioł na podstawie wielkości i zapotrzebowania na ciepłą wodę w gospodarstwie domowym,
- Kocioł opalany drewnem wymaga częstej konserwacji. Popiół należy często sprzątać w celu zapewnienia efektywnego działania kotła.
Ciepła woda ogrzewana z kotła
Różnica między kotłem opalanym drewnem a konwencjonalnym kotłem gazowym lub olejowym wiąże się z ilością czasu potrzebnego do nagrzania gorącej wody. Oznacza to, że nie można czerpać gorącej wody bezpośrednio z kotła - należy podłączyć zbiornik ciepłej wody. Woda w zbiorniku ogrzewa się przez piec tak, aby w razie potrzeby była dostępna.
Zaopatrzenie w drewno
Porównując różne rodzaje "paliwa", zauważamy argumenty na korzyść drewna, aniżeli węgla. Węgiel nie tylko jest droższy, jak i również produkuje dużo więcej zanieczyszczeń, co jest mniej przyjazne dla środowiska. Aby zyskać jak najwięcej korzyści z kotła opalanego drewnem, konieczne jest użycie odpowiedniego rodzaju drewna opałowego. Zalecane jest zastosowanie twardego drewna, takiego jak dąb czy jesion, zamiast drewna z drzew iglastych, takich jak sosna lub jodła. Twarde drewno wolniej się spala, w rezultacie czego mniej go zużywamy.
Najczęściej zadawane pytania
Czy mogę używać kotła do ogrzewania wody i systemu centralnego ogrzewania?
Prawie wszystkie piece mogą być podłączone do kotłów. Należy jednak pamiętać, że kotły mogą mieć dodatkowe wymagania. Będą obniżać temperaturę spalania w palenisku. Ponadto, może być konieczne dostarczenie dwukrotnie większej ilości drewna, częstotliwość ich przeładowania będzie znacznie częstsza, a jakość drewna odgrywać będzie większe znaczenie. Systemy kotłów może okazać się skomplikowane i wymagające także warto zwrócić się po pomocy do specjalisty.
Jaki rozmiar kotła potrzebuję?
Dobór systemów ogrzewania powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego instalatora. Wielkość systemu zależy od wielu czynników, takich jak np. jakość izolacji budynku, najniższe temperatury zewnętrzne dla regionu czy użytkowanie.
Ile ciepła można spodziewać się z kotła opalanego drewnem?
W skrócie, tak mało lub tak dużo, jak potrzeba. Ciepło może być dostarczone do kilku grzejników lub może zapewnić ogrzewanie i ciepłą wodę dla całego domu. Im więcej paliwa drzewnego wykorzystujemy do ogrzewania, tym więcej ciepła/ciepłej wody będzie produkowane.
Nie mam komina, czy to oznacza, że nie mogę korzystać z pieca opalanego drewnem?
Tak. W takiej sytuacji najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest budowa odkrytej instalacji spalinowej. Systemy kominowe mogą być budowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, ale korzystniej jest, jeżeli budujemy je od wewnątrz - w ten sposób zapewniamy lepszą izolację przed złymi warunkami pogodowymi, a ciepło oddawane przez komin może ogrzewać pomieszczenia.
Jak konserwować instalację?
Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia grzewczego, należy mieć pewność, że jest wyczyszczone resztek popiołu, sadzy i zanieczyszczeń. Należy również upewnić się, że od czasu do czasu zostanie przeczyszczony komin. Najlepszy moment na konswerwację jest przed rozpoczęciem regularnego korzystania z kotła.