Ogrzewanie
 • Za darmo i bez zobowiązań Otrzymywanie ofert jest całkowicie bezpłatne i bez zobowiązań.
 • Szybko i łatwo Zlokalizuj swojego dostawcę szybko i łatwo - na terenie całej Polski
 • Oszczędź czas i pieniądze Porównaj otrzymane oferty i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają

Ogrzewanie - przydatne informacje

Wydatki związane z ogrzewaniem to jedna z najpoważniejszych pozycji w budżecie domowym. Koszty ogrzania domu mogą stanowić obciążenie rzędu kilku tysięcy złotych w skali sezonu grzewczego. Rosnące koszty ogrzewania gazowego i elektrycznego, sukcesywnie skłaniają właścicieli domów i mieszkań do poszukiwania alternatywnych źródeł ciepła. Warto przyjrzeć się innym dostępnym opcjom, zwłaszcza nowoczesnym sposobom ogrzewania domu za pomocą odnawialnych źródeł energii. Przejście na pozyskiwanie “czystej” energii wiąże się nie tylko z mniejszymi kosztami w skali sezonu grzewczego, ale również z możliwością uzyskania dofinansowania. Ten artykuł poświęcony jest nowoczesnym sposobom ogrzania domu, pomoże w doborze odpowiedniego systemu alternatywnego ogrzewania w domu, a także przyjrzy się krytycznie wadom i zaletom danych rozwiązań.

Co to jest alternatywne ogrzewanie?

Alternatywne ogrzewanie to sposób ogrzania domu za pomocą odnawialnych źródeł energii. W odróżnieniu od tradycyjnych metod grzewczych, alternatywne ogrzewanie zwraca uwagę na dwa podstawowe aspekty - energooszczędność oraz aspekt przyjazności środowisku. Obecnie, głównymi surowcami do ogrzewania domów i mieszkań są gaz, węgiel, drewno oraz ogrzewanie elektryczne. Alternatywne ogrzewanie rozumiane jest zatem jako energia pozyskiwana za pomocą energii słonecznej, energii geotermalnej, pomp ciepła, wód podziemnych, z gruntu, bagna, wiatru i roślin energetycznych.

Ogrzewanie a izolacja

Właściwa izolacja mieszkania to bardzo ważny aspekt w budownictwie. Odpowiednie zaizolowanie oraz ocieplenie wszystkich przegród budynku ma kluczowy wpływ na uzyskanie właściwego komfortu termicznego pomieszczeń. Niepoprawne wykonanie ścian konstrukcyjnych budynku, niewystarczająca ilość materiałów izolujących na poddaszu, czy podłodze sprawiają, że wydatki roczne na ogrzewanie mogą przekroczyć nasze oczekiwania. Utrata ciepła przez niewłaściwy stopień izolacji budynku może nas pozbawić ponad 70% energii, która normalnie przeznaczona byłaby na ogrzanie domu. Zadbanie o właściwy poziom izolacji ma znaczenie zatem nie tylko w sensie zmniejszenia kosztów utrzymania domu, ale również zapewnienia wysokiego komfortu cieplnego pomieszczeń.

Jakie są sposoby alternatywnego ogrzewania?

Wybór alternatywnego ogrzewania nie zawsze jednak zależy od nas samych. Mieszkając w blokach, w przeważającej większości mamy już zamontowane centralne ogrzewanie. Jednak warto pamiętać, że koszty takiego ogrzewania zależą od właściciela budynku i nierzadko są one bardzo wysokie. Mimo wszystko, warto pomyśleć o uniezależnieniu się od centralnego ogrzewania i zainwestowaniu, w miarę możliwości, we własne rozwiązania generowania energii. Alternatywne generowanie energii cieplnej można uzyskać poprzez zastosowanie paneli słonecznych, pomp ciepła, systemów ogrzewania geotermalnego oraz innych. Wymienione rozwiązania są jednak najbardziej popularnymi opcjami.

Ogrzewanie geotermalne

Ogrzewanie geotermalne pozyskuje ciepło prosto z wnętrza Ziemi. Energia geotermalna może być wykorzystana poprzez pobieranie ciepła z geotermalnych niecek osadowych (tak zwane wody geotermalne) oraz energii geotermalnej gruntu (gleba i wody gruntowe). Energia geotermalna w ogrzewaniu może być pozyskiwana poprzez użycie licznych systemów:

 • Złoża geotermalne;
 • Kanały dostępu do złoża;
 • Specjalne oprzyrządowanie (pompy ciepła).

Kliknij link, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach ogrzewania tą metodą.

Ogrzewanie pompą ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła to alternatywa dla ludzi, którzy chcą ogrzać mieszkanie w sposób efektywny, a zarazem przyjazny dla środowiska. Za pomocą pompy ciepła możemy ogrzać mieszkanie latem, ochłodzić zimą, albo dostarczyć źródło ciepłej wody w trakcie nie tylko sezonu grzewczego, ale również w okresie całego roku. Pompa ciepła to instalacja, która działa na odwrotnej zasadzie lodówki - pobiera ciepło z otoczenia i oddaje je do wewnątrz budynku. Ogrzewanie pompą ciepła możliwe jest po zastosowaniu systemów powietrznych, gruntowych (wymiernik poziomy i pionowy) oraz wodne.

Kliknij tutaj, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła.

Ogrzewanie energią słoneczną

Ogrzewanie energią słoneczną możliwe jest po zainstalowaniu kolektorów słonecznych. Warto tutaj zaznaczyć, iż kolektory słoneczne to rodzaj paneli słonecznych, które generują ciepło i umożliwiają ogrzewanie domu. Kolektory słoneczne różnią się zatem od paneli fotowoltaicznych tym, że za ich pomocą możemy generować ciepło. Jeżeli jesteśmy zainteresowani konwersją energii słonecznej na elektryczność, musimy zainstalować panele fotowoltaiczne. Kolektory słoneczne możemy zastosować w konwersji energii słonecznej na:

 • Podgrzanie wody w budynkach mieszkalnych;
 • Ogrzewanie wody w basenach;
 • Podgrzanie wody w budynkach przemysłowych;
 • Podgrzanie wody w przedsięibiorstwach - hotelach, restauracjach, szpitalach, szkołach;
 • Wspomaganie w ogrzaniu budynków i innych pomieszczeń (ogrzewanie ścienne i podłogowe).

Kliknij w linki jeżeli chcesz przeczytać więcej o ogrzewaniu energią słoneczną lub o energii słonecznej.

Ile kosztuje alternatywne ogrzewanie?

Ogrzewanie alternatywne może dla niektórych wydawać się kosztowniejszą opcją, głównie z powodu iż inwestycja początkowa w takie systemy może wynieść więcej niż inwestycja w tradycyjne systemy ogrzewania. Jednak należy zaznaczyć, iż systemy takie jak kolektory słoneczne, czy pompy ciepła charakteryzują się dużą inwestycją początkową, ale szybko zwracają swoje koszty, ponieważ nie wymagają dodatkowych nakładów pieniężnych w trakcie działania. Oszacowanie kosztów instalacji do ogrzewania, takich jak wymienione powyżej jest jednak trudne, ponieważ kwota inwestycji zależy od wielu czynników.

Poszukujesz ofert na alternatywne ogrzewanie?

Jeżeli poszukujesz ofert na alternatywne ogrzewanie, możemy Ci w tym pomóc. Na ZielonyWybór.pl współpracujemy z licznymi dostawcami różnorodnych systemów alternatywnego ogrzewania. Jeżeli jesteś zainteresowany pozyskiwaniem energii do ogrzewania domu z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, geotermalna czy inne, jesteśmy tutaj dla Ciebie. Po wypełnieniu naszego formularza, który znajduje się na tej stronie i gdzie możesz powiedzieć nam, jakie są Twoje oczekiwania i wymagania w zakresie ogrzewania, my przeanalizujemy Twoje zapytanie i dobierzemy odpowiednich dostawców alternatywnego ogrzewania, którzy spełnią Twoją prośbę. Wybrani dostawcy skontaktują się z Tobą i będziesz miał możliwość wybrania najlepszej oferty na ogrzewanie, która odpowiada Twoim wymaganiom.