Energia geotermalna
  • Za darmo i bez zobowiązań Otrzymywanie ofert jest całkowicie bezpłatne i bez zobowiązań.
  • Szybko i łatwo Zlokalizuj swojego dostawcę szybko i łatwo - na terenie całej Polski
  • Oszczędź czas i pieniądze Porównaj otrzymane oferty i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają

Energia geotermalna - przydatne informacje

Energia geotermalna to jedno z odnawialnych źródeł energii (OZE) i przyjazna środowisku alternatywa pozyskiwania ciepła, wykorzystywana indywidualnie i w przemyśle. Polska ma duży potencjał rozwoju energii geotermalnej, jako że na powierzchni kraju występują trzy rozległe geotermalne niecki osadowe. Taka energia geotermalna zyskuje na popularności przede wszystkim w takich regionach, jak Podhale, gdzie wykorzystywanie energii geotermalnej jako surowca do systemów grzewczych stało się 40% tańsze niż ogrzewanie gazem. Warto również zwrócić uwagę, że aż 90% hoteli w Zakopanem ogrzewane jest właśnie ciepłem energii geotermalnej.

Możliwe jest również pozyskiwanie energii geotermalnej poprzez instalację pomp ciepła. Takie zastosowanie jest bardziej powszechne w miejscach, które nie mają naturalnego dostępu do wody geotermalnej. Warto zwrócić uwagę na to drugie rozwiązanie, ponieważ pozwala ono na wykorzystanie energii geotermalnej w każdym miejscu na Ziemi. Taki system pozyskiwania energii geotermalnej pozwala na instalacje systemów grzewczych, chłodzących i podgrzewających wodę użytkową. Jest to również dobry sposób na obniżenie miesięcznych wydatków.

Energia geotermalna to bez wątpienia ciekawa alternatywa dla tradycyjnych sposobów grzewczych, takie jak kotły czy instalacje gazowe. Co zatem powinniśmy o niej wiedzieć, jeżeli chcemy wykorzystać to odnawialne źródło energii do pozyskania ciepła w domu?

Energia geotermalna i energia geotermiczna

Warto zaznaczyć, że energia geotermalna ma dwa znaczenia, chociaż oba charakteryzują proces wykorzystania energii geotermalnej do pozyskania ciepła. O energii geotermalnej mówimy przede wszystkim, gdy nośnikiem energii jest woda czy para wodna. Energia geotermiczna z kolei to wykorzystanie energii geotermalnej poprzez instalacje pomp ciepła, które działają w systemach gruntowych, wodnych i powietrznych. Poprawne jest zatem korzystanie z terminu energia geotermalna w przypadku odwoływania się do obu systemów, ponieważ energia geotermalna to określenie zbiorowe na proces pozyskiwania ciepła z wnętrza Ziemi.

Co to jest energia geotermalna

Energia geotermalna to odnawialne źródło energii prosto z wnętrza Ziemi. Energię geotermalną możemy wykorzystać poprzez pobieranie ciepła z geotermalnych niecek osadowych (wody geotermalne) oraz z energii geotermalnej gruntu (gleba i wody gruntowe). Produkcja energii geotermalnej na zasadzie pomp ciepła jest zdecydowanie bardziej powszechna i może być wykorzystywana do ocieplania prywatnych domów.

Energia geotermalna, jako suche ciepło kryjące się w skorupie ziemskiej, dostępna jest w każdym miejscu na Ziemi. Powierzchnia Ziemi nagrzewana jest przez promienie słoneczne, które docierając do powierzchni Ziemi, podnoszą jej temperaturę. Przyjmuje się, że średnia temperatura powierzchni Ziemi wynosi +15C. Rzeczywiste wartości, jakie możemy wykorzystać w postaci energii geotermalnej, wahają się w zależności od szerokości geograficznej, czy też pory dnia i roku. Energia geotermalna sucha może być pozyskiwana za pomocą systemów pomp ciepła.

Jak można wykorzystać energię geotermalną

Energia geotermalna może być wykorzystana w celu ogrzewania domu w sezonie zimowym, chłodzenia powietrza w sezonie letnim i jako źródło ciepłej wody użytkowej. To, co możemy zyskać poprzez systemy energii geotermalnej, zależy od użytej instalacji. Energia geotermalna może być wykorzystana poprzez użycie licznych systemów pozyskiwania energii:

  • Złoża geotermalne;
  • Kanały dostępu do złoża;
  • Specjalne oprzyrządowanie (pompy ciepła).

 

 

 

 

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie pomp ciepła do pozyskania energii geotermalnej, czyli tak zwanych suchych źródeł geotermalnych. Takie rozwiązanie polega na umieszczeniu na odpowiedniej głębokości odpowiednich powierzchni wymiany ciepła. Więcej informacji o pompach ciepła znajdziesz pod tym linkiem.

Energia Geotermalna

Zalety energii geotermalnej

Energia geotermalna jest niezawodnym odnawialnym źródłem energii - ciepło energii geotermalnej znajduje się w skorupie ziemskiej przez cały czas i ma bardzo zbliżone wartości, niezależnie od pory roku. Jakie są jeszcze inne korzyści płynące z energii geotermalnej?

  • Jest to nieustanne źródło ciepła;
  • Zaraz po instalacji, systemy energii geotermalnej nie wymagają dodatkowych nakładów pracy czy kosztów;
  • Energia geotermalna to rozwiązanie przyjazne środowisku;
  • Instalacja geotermalna może podnieść wartość domu.

Wady energii geotermalnej

Choć wykorzystanie energii geotermalnej jest w dzisiejszych czasach rozpowszechnione i stale rozpowszechniane, nie jest to źródło pozbawione wad:

  • Pozyskiwanie energii geotermalnej nie jest łatwe, ponieważ systemy pomp ciepła wymagają odwiertów i drążenia w ziemi;
  • Energia geotermalna to stosunkowo drogie rozwiązanie;
  • Wykorzystanie energii geotermalnej wymaga dużych przestrzeni (np. dużej działki). Systemy takie jak pompy poziome potrzebują od 2 do 3 razy więcej powierzchni ziemi, niż powierzchnia, którą mają ogrzewać;
  • Użycie takich systemów grzewczych wymaga bardzo dobrej izolacji domu.

Cena energii geotermalnej

Pozyskiwanie energii geotermalnej jest stosunkowo drogą inwestycją. Systemy wykorzystania energii geotermalnej takie jak pompy ciepła są skomplikowane oraz kosztowne w instalacji. Jeżeli chcemy zastosować takie rozwiązanie do ogrzania naszego mieszkania, musimy liczyć się z wysokimi kosztami początkowymi. Systemy pozyskujące energię geotermalną są jednak skonstruowane w taki sposób, aby szybko zwróciły inwestycje. Ogrzewanie domu czy budynku przemysłowego energią geotermalną nie wymaga dużych nakładów miesięcznych i pozwala nam zaoszczędzić na rachunkach.

Pytania i odpowiedzi

Tematyka energii geotermalnej jest skomplikowana, głównie z powodu mnogości systemów wykorzystujących energię geotermalną. Jeżeli jednak jesteś zainteresowany zainwestowaniem w systemy, które umożliwią ogrzanie domu lub mieszkania, odpowiedzi na poniżej zadane pytania mogą okazać się przydatne.

Kto może instalować system ogrzewania geotermalnego?

W Polsce osoby wykonujące mikro instalacje OZE nie potrzebują posiadać certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii. Dlatego przy inwestowaniu w system energii geotermalnej powinniśmy być szczególnie uważni na to, kto go instaluje. System grzewczy, korzystający z energii geotermalnej powinien być zainstalowany przez doświadczonego technika. Warto poświęcić trochę czasu na upewnienie się, że nasz technik jest osobą wartą zaufania.

Instalacja systemów energii geotermalnej a ogród

Systemy energii geotermalnej takie jak pompy ciepła nie wpływają na nasz ogródek. Rośliny nie mają problemów z rozwijaniem się na glebie, w której zakopana jest instalacja pozyskująca energię geotermalną. Należy jedynie pamiętać, że przy instalacji systemów niezbędne jest rozkopanie gleby, więc nasze obecne ogródki mogą ulec zniszczeniu.

Czy system energii geotermalnej jest samowystarczalny?

Nie. Systemy energii geotermalnej potrzebują dostępu do prądu, żeby działać. Zużycie prądu jest jednak minimalne i nie wpływa na opłacalność systemów. Jeżeli chcemy posiadać samowystarczalny system grzewczy w domu, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej. Więcej o energii słonecznej przeczytasz tutaj.

Czy pompy geotermalne mogą pęknąć?

Jeżeli system energii geotermalnej został zainstalowany w odpowiedni sposób, przez doświadczonych techników, usterki wewnątrz pomp nie powinny mieć miejsca. Takie wypadki są bardzo rzadkie. Jeżeli już taka sytuacja następuje, warto wiedzieć, że płyny przepływające przez pompy nie są szkodliwe dla otoczenia i gleby.

Jaką żywotność mają systemy energii geotermalnej?

Żywotność instalacji systemów energii geotermalnej zależy od jakości użytych części. Typowo, pompa ciepła ma żywotność co najmniej 20 lat, a pozostałe elementy systemu, takie jak rurki, pracują sprawnie przynajmniej dwa razy tyle.