Energia geotermalna - wady i zalety
  • Za darmo i bez zobowiązań Otrzymywanie ofert jest całkowicie bezpłatne i bez zobowiązań.
  • Szybko i łatwo Zlokalizuj swojego dostawcę szybko i łatwo - na terenie całej Polski
  • Oszczędź czas i pieniądze Porównaj otrzymane oferty i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają

Zalety i wady korzystania z energii geotermalnej

Przed podjęciem decyzji o instalacji wykorzystujących energię geotermalną zastanawiamy się, jakie są zalety a jakie wady takiej inwestycji. W naszym artykule znajdą Państwo odpowiedź na te pytania.

W nowoczesnym budownictwie coraz popularniejsze staje się wykorzystanie naturalnych źródeł energii w celu zapewnienia ogrzewania i prądu. Dla wielu wady i zalety energii geotermalnej są oczywiste, warto jednak zagłębić się w temat, aby dokładnie zrozumieć zasady działania instalacji geotermalnych.

Informacje o energii geotermalnej

Energia geotermalna bazuje na odnawialnej energii pochodzącej z wnętrza Ziemi. Energię czerpie się ze skumulowanego ciepła, które zgromadza się w skałach lub wodach zalegających w szczelinach skalnych. Takie zasoby ciepła uważane są za odnawialne dzięki właściwościom konwekcji i przenoszenia. Polska ma duży potencjał do rozwoju w kierunku energetyki geotermalnej. Na szeroką skale wykorzystuje się ją na obszarach np. Podhala, gdzie korzystać możemy z basenów termalnych.

Energia geotermalna to łatwy sposób na ogrzanie domu. Przekonano się o tym już w XIVw. we Francji, gdzie po raz pierwszy wykorzystano wody termalne do ogrzania pomieszczeń. Obecnie metoda ta jest bardzo popularna i wykorzystuje się ją do ogrzania domków jedno- i wielorodzinnych.

Zalety energii geotermalnej 

Energia Geotermalna Działanie

Największą zaletą energii geotermalnej jest jej odnawialność i niewyczerpalność. Co więcej, jest ona powszechnie dostępna (w zależności od lokalizacji może być w większym lub mniejszym stopniu wykorzystana). Jako naturalne źródło energii, wykorzystanie energii geotermalnej nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. Przy poprawnym działaniu korzystanie z energii geotermalnej nie powinno produkować żadnych zanieczyszczeń. W odróżnieniu od elektrowni wiatrowych czy słonecznych elektrownia geotermalna integruje się w pełni w krajobraz. 

 

Dodatkową zaletą energii geotermalnej jest jej niezależność od warunków pogodowych. w przeciwieństwie do innych źródeł, takich jak np. słońce czy wiatr, korzystanie z ciepła ziemi może odbywać się w trybie ciągłym. Jako zasoby lokalne, ciepło z energii geotermalnej może być pozyskiwane w pobliżu miejsca jego wykorzystania (gospodarstwa), a eksploatacja energii charakteryzuje się niskimi kosztami.

Wykorzystanie energii geotermalnej 

Energia pochodząca z wnętrza Ziemi dzielona jest na 4 grupy: 

  • Wysoką o temperaturze wyższej niż180 stopni Celsjusza,
  • Średnią w przedziale temperatur między 100 a 180 stopni Celsjusza,
  • Niską w przedziale temperatur między 30 a 100 stopni Celsjusza,
  • Bardzo niską temperaturę poniżej 30 stopni Celsjusza.

 

 

 

 

 

Grupy, gdzie energia sięga najwyższych temperatur, są trudno dostępne i bardzo kosztowne w wydobyciu, co czyni je stosunkowo niedostępnymi. Grupa czwarta, z najniższą temperaturą, odnawia swoje zasoby energii czerpiąc z jądra ziemi, promieni słonecznych czy opadów. Jest to grupa, którą wykorzystujemy w energetyce geotermalnej.

Zastosowanie energii geotermalnej o bardzo niskiej temperaturze:

  • Zaspokajanie potrzeb energetycznych w celu ogrzewania mieszkań, budynków, szklarni;
  • W pracy pomp ciepła działających na zasadzie pobierania ciepła z gruntu i uwalniających je w gospodarstwach;
  • Zastosowanie kolektora gruntowego (ziemnego), który jest wariantem pompy ciepła, służącego do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania podłogowego czy klimatyzacji.

Wady energii geotermalnej

Podejmując decyzję dotyczącą możliwości asamblażu instalacji opartej na odnawialnych źródłach energii, należy także zwrócić uwagę na możliwe minusy;

  • W niektórych lokalizacjach potencjał do wykorzystania energii geotermalnej może być niewystarczający,
  • Szkodliwe gazy i minerały mogą uwolnić się do atmosfery lub wód powierzchniowych i głębinowych jako efekt uboczny korzystania z energii geotermalnej,
  • Nie wszędzie tam, gdzie istnieje potencjał wykorzystania jej wykorzystania, pozyskanie jest możliwe,
  • Początkowe koszty instalacji są wysokie i wymagają dużych nakładów finansowych,
  • Złoża geotermalne mogą przemieszczać się, co oznacza, że istnieje możliwość, iż nie będą dostępne w miejscach asamblażu instalacji.