Gruntowe pompy ciepła
  • Za darmo i bez zobowiązań Otrzymywanie ofert jest całkowicie bezpłatne i bez zobowiązań.
  • Szybko i łatwo Zlokalizuj swojego dostawcę szybko i łatwo - na terenie całej Polski
  • Oszczędź czas i pieniądze Porównaj otrzymane oferty i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają

Informacje na temat gruntowych pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują ciepło przechowywane w warstwach powierzchniowych Ziemi. Gdy świeci słońce, grunt nagrzewa się i magazynuje energię. Za pomocą nowoczesnej techniki, ta energia może być wykorzystana później w gospodarstwach domowych w celach grzewczych. Sercem tego układu jest gruntowa pompa ciepła.

Jak działają gruntowe pompy ciepła

Ponieważ Ziemia absorbuje energię uwalnianą od słońca, temperatury gruntu pozostają stałe przez cały rok. Temperatura Ziemi utrzymuje się na poziomie od 8-15 stopni Celsjusza przez cały rok. Pompa ciepła absorbuje ciepło z lokalizacji, gdzie jest przechowywane, a następnie transportuje i uwalnia je w innym miejscu (np. w domu). W lecie proces jest odwrócony i to Ziemia absorbuje ciepło pochodzące z domu, zastępując je chłodnym powietrzem.

Gruntowy system ogrzewania składa się z trzech elementów:

    • Pompy ciepła;
    • Gruntowego wymiennika ciepła;
    • Systemu dystrybucji (takich jak kanały powietrza) 

 

 

 


Proces zachodzący przy użyciu gruntowej pompy ciepła

W pierwszej kolejności zimna woda (lub mieszanina wody i środka zapobiegającego zamarzaniu) jest pompowana do gruntu. Płyn przeciw zamarzaniu jest stale podgrzewany przez stałą temperaturę podłoża. Następnie, płyn jest kierowany do wymiennika ciepła. Gruntowa Pompa Ciepła Działanie

Energia zaabsorbowana z ziemi jest transportowana do substancji chłodzącej, która podgrzewana jest w niskiej temperaturze i w efekcie zamienia się w gaz. Kolejnym etapem jest transport gazu do sprężarki, gdzie zachodzi proces kompresji powodujący wzrost temperatury gazu. W finalnym etapie gaz jest transportowany do kondensatora, skąd dostarcza ciepło do ogrzewania gospodarstwa domowego.

Dodatkowo, gorąca woda jest doprowadzana do akumulatora. Akumulator dostarcza ciepłą wodę do domowego systemu grzewczego. W lecie, gdy ciepło nie jest potrzebne, dzięki zmianie ustawień zaworu można odwrócić te proces, uwolnić gorące powietrze z domu i zastąpić je chłodnym.

Jak ogrzać cały dom przy takiej małej temperaturze?

Na głębokości około 15 m, zmiany sezonowe nie mają wpływu na temperaturę. Nawet w zimie, kiedy ziemia pokrywa jest warstwą śniegu, temperatura jest stała. Jak wspominaliśmy, ciepło z ziemi jest pochłaniane przez zimny płyn chłodniczy, który transportuje ciepło do sprężarki. Jako że płyn jest stale ogrzewany, jego temperatura wzrasta. Systemy pomp gruntowych osiągają raczej wysoki współczynnik wydajności (3 do 6) w najzimniejsze zimowe noce, w porównaniu do wyniku 1.75-2.5 w chłodne dni. Gruntowe pompy ciepła ziemi są jednymi z najbardziej wydajnych energetycznie technologii zapewniających ogrzewanie wody i HVAC (ogrzewanie (heating), wentylacja (ventilation) i klimatyzacja (air conditioning)).

Ile powierzchni wymagane jest do instalacji gruntowych pomp ciepła?

Wbrew pozorom, nie potrzeba kilka hektarów ziemi do instalacji gruntowych pomp ciepła. Nawet skromny ogród może być bazą do wykorzystania ciepła Ziemi. Na podstawie rozmiaru budynku i wymagań określane jest, ile pętli będzie niezbędnych. Pierwszym etapem instalacji jest przekopanie terenu. Instalacja musi być mocno osadzona, następnie montowany jest konwerter ciepła, który będzie przechwytywać ciepło. Ważne jest zatem, aby dobrać odpowiedni rodzaj pompy gruntowej.

Rodzaje gruntowych pomp ciepła

Wymienniki ciepła, które podłącza się do pompy ciepła, dzielą się na kilka rodzajów;

  • Wymiennik przeponowy,
  • Wymiennik bezprzeponowy,
  • Wymiennik płytowy,
  • Wymiennik glikolowy,
  • Kolektor gruntowy poziomy,
  • Kolektor gruntowy pionowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby określić najlepszy wybór dla Ciebie, wypełnij nasz formularz kontaktowy z informacjami na temat Twojej nieruchomości, a nasi specjaliści dopasują ofertę do Państwa oczekiwań i możliwości.

Gdzie najlepiej zamontować gruntową pompę ciepła?

W gospodarstwach domowych pompa ciepła montowana jest na ogół w kotłowni. Jednak jako że pompy ciepła nie wymagają dużo miejsca, mogą być też zamontowane w innym miejscu.

Czy gruntowe pompy ciepła pomogę Ci zaoszczędzić?

Dla każdego pobranego przez pompę ciepła 1 kW, 4 kW są generowane. Oznacza to, że wskaźnik opłacalności wynosi 400%. Dodatkowo gruntowe pompy ciepła oszczędzają energię dzięki stałej temperaturze gruntu, przez co zwiększają efektywność systemów grzewczych i chłodzenia w domu. Co najważniejsze, wykorzystywane źródło energii jest odnawialne i darmowe. Koszty instalacyjne są wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów, ale różnica ta jest zazwyczaj zwracana dzięki oszczędności energii już przeciągu 3 lat, a czasem nawet krócej dzięki różnym formom dofinansowania.