Pompy ciepła powietrze-woda
  • Za darmo i bez zobowiązań Otrzymywanie ofert jest całkowicie bezpłatne i bez zobowiązań.
  • Szybko i łatwo Zlokalizuj swojego dostawcę szybko i łatwo - na terenie całej Polski
  • Oszczędź czas i pieniądze Porównaj otrzymane oferty i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają

Pompy ciepła powietrze-woda - przydatne informacje

Zastanawiając się nad wyborem ogrzewania do domu, rozważamy różne rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że współcześnie nie jesteśmy zdani jedynie na tradycyjne formy ogrzewania. Nowoczesne technologie pozwalają nam na zastosowanie alternatywnych wobec tradycyjnych metod ogrzewania domu. Pompy ciepła powietrze-woda to dobre rozwiązanie, wykorzystujące odnawialne źródła energii, czyli niewyczerpalne zasoby naturalnego ciepła w powietrzu i wodzie. Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują ciepło natury - czyli ciepło znajdujące się “wokół nas” - i przetwarzają to na ciepło do domu.

Czym są pompy ciepła powietrze-woda, jak pracują pompy ciepła powietrze-woda, jak zainstalować pompy ciepła powietrze-woda, odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych przydatnych informacji na temat pomp ciepła powietrze-woda znajdą Państwo w poniższym artykule.

Czym są pompy ciepła powietrze-woda?

Pompy ciepła powietrze-woda to urządzenia, które wykorzystują energię otoczenia (na przykład energię gruntu, wody czy powietrza) w celu produkcji energii o wyższej temperaturze. Wygenerowane przez pompę ciepła powietrze-woda ciepło, może zostać później wykorzystane na potrzeby centralnego ogrzewania (CO) lub przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU). Niezwykle istotną zaletą pomp ciepła powietrze-woda jest również fakt, iż w pompach ciepła powietrze-woda nie zachodzi proces spalania, dzięki czemu podczas procesu pozyskiwania ciepła przez pompy ciepła powietrze-woda nie wydzielają się żadne spaliny, sadze ani inne zanieczyszczenia.

Pompy ciepła powietrze-woda to jak sama nazwa wskazuje, urządzenia wykorzystujące powietrze zewnętrzne, które bezpośrednio otacza budynek. Minusem instalacji pomp ciepła powietrze-woda może być spadek jej wydajności, gdy na dworze temperatura spada mocno poniżej zera, czyli wtedy, gdy potrzebujemy najwięcej ciepła. Przy bardzo niskich temperaturach pompa będzie zużywała więcej energii elektrycznej. Należy jednak zaznaczyć, iż powietrze zewnętrzne jest najprostszym i najtańszym sposobem pozyskania ciepła, a dodając wysoką prostotę instalacji, pompa ciepła powietrze-woda jest mimo wszystko korzystnym rozwiązaniem.

Jak pracują pompy ciepła powietrze-woda?

Pompy ciepła powietrze-woda pracują na zasadzie działania lodówki - proces zachodzący w pompie ciepła powietrze-woda polega na pobieraniu ciepła ze źródła o temperaturze niższej oraz oddawaniu go do źródła o temperaturze wyższej. Obecnie dolna temperatura pracy pomp to około -20 stopni Celsjusza. Dlatego też w przypadku pomp ciepła powietrze-woda mowa raczej o przenoszeniu ciepła niż jego generowaniu. W związku z tym faktem, pompy ciepła powietrze-woda to rozwiązanie przyjazne środowisku. Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z prawami fizyki, taki proces nie jest w stanie zajść bez dostarczenia dodatkowej energii, dlatego też pompy ciepła powietrze-woda potrzebują energii napędowej. Jeżeli jednak zależy nam na zachowaniu procesu w pełni przyjaznego środowisku, możemy dostarczyć energię do pompy ciepła powietrze-woda za pomocą energii słonecznej.

Warto zaznaczyć, iż energia słoneczna również może być przetworzona na ciepło oraz ciepłą wodę użytkową za pomocą kolektorów słonecznych.

Pompy ciepła powietrze-woda a gruntowe pompy ciepła

Poniżej znajduje się krótkie zestawienie, porównujące podobieństwa i różnice między pompą ciepła powietrze-woda a gruntową pompą ciepła.

Pompy Ciepła - Porównanie

 

Rodzaje pomp ciepła powietrze-woda 

Pompy ciepła powietrze-woda można podzielić na takie, które wykorzystują powietrze atmosferyczne (powietrze zewnętrzne) lub powietrze wewnętrzne:

  • pompy ciepła powietrze-woda zewnętrzne - w związku z sezonową zmianą temperatury, konieczne jest zastosowanie bi-walentnego układu grzewczego (wykorzystującego dwa źródła ciepła), w którym źródłem szczytowym jest zazwyczaj kocioł gazowy, a pompa ciepła stanowi podstawowe źródło ciepła;
  • pompy ciepła powietrze-woda wewnętrzne - odzysk ciepła następuje tutaj najczęściej poprzez umieszczenie wymiennika ciepła w kanale wentylacyjnym. Ciepło zostaje następnie wykorzystanie do celów klimatyzacyjnych lub podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła powietrze-woda - o czym pamiętać?

Przystępując wyboru oraz instalacji pompy ciepła powietrze-woda należy w pierwszej kolejności obliczyć lub oszacować, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło danego obiektu. Aby to obliczyć, musimy uwzględnić moc grzewczą potrzebą na ciepłą wodę użytkową, centralne ogrzewanie oraz na cele specjalne (basen, jacuzzi). Pompy ciepła powietrze-woda są najbardziej skuteczne, jeżeli posiadamy bardzo dobrą izolację domu. Poniżej znajduje się wykres, jakich wskaźników zapotrzebowania na ciepło możemy spodziewać się przy danej technice izolacji.

Zapotrzebowanie Na Ciepło

Pompy ciepła powietrze-woda - zastosowanie

Zarówno pompy ciepła powietrze-woda, jak i inne systemy działające na zasadzie pomp ciepła z roku na rok stają się coraz bardziej popularnym źródłem energii. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż pompy ciepła powietrze-woda z powodzeniem spełniają swoje funkcje:

  • w domach jednorodzinnych;
  • w domach wielorodzinnych;
  • w budynkach użyteczności publicznej (hotel, biura, hale sportowe, baseny, urzędy, obiekty handlowe, hale wystawowe);
  • w obiektach przemysłowych.

Możliwość montażu pomp ciepła powietrze-woda

Już na etapie planowania zainwestowania w pompy ciepła powietrze-woda, należy mieć na uwadze dobór odpowiedniego urządzenia, o właściwej mocy, a także odpowiedniego zasobnika. Jeżeli nie czujemy się pewnie z dobieraniem odpowiedniego urządzenia pompy ciepła powietrze-woda, możemy powierzyć takie kwestie specjalistom, którzy często dysponują programami i kalkulatorami doboru urządzeń i parametrów instalacji. Nie można również zapominać, iż pompy ciepła powietrze-woda nie zaspokajają w pełni całego zapotrzebowania na ciepło budynku. Najczęściej skuteczność pompy ciepła oscyluje w granicy pokrycia 75% wymaganej mocy cieplnej budynku. Pozostałe 25% może być pokryte na przykład przez wbudowaną grzałkę elektryczną.

Istotnym elementem jest również zlokalizowanie odpowiedniego miejsca na zainstalowanie pompy ciepła powietrze-woda w naszym budynku. Najczęściej, takie urządzenie montuje się na tyłach budynku, na zewnętrznej ścianie lub na betonowych postumentach.

Warto również zaznaczyć, iż pompy ciepła powietrze-woda mogą wydawać nieco hałasu, dlatego też miejsce montażu powinno być dobrane w ten sposób, aby instalacja nie przeszkadzała najbliższemu otoczeniu. Ponadto, urządzenia nie powinno być wystawione na silne podmuchy wiatru, gdyż może to spowodować obniżenie ich skuteczności. Dobrym pomysłem może być zabudowanie urządzenia oraz zamontowanie zadaszenia, w celu zmniejszenia powierzchni pompy ciepła wyeksponowanej na niszczące działanie deszczu czy śniegu.

Pompy ciepła powietrze-woda - zainteresowany?

Jeżeli planujesz zainwestować w pompy ciepła powietrze-woda lub po prostu zastanawiasz się, czy jest to rozwiązanie spełniające Twoje potrzeby, możemy pomóc Ci w podjęciu decyzji. To proste - wypełnij formularz, napisz, czego oczekujesz od systemu pompy ciepła powietrze-woda, opisz swoje potrzeby i wymagania - a my skontaktujemy Cię z czterema dostawcami, którzy przedstawią swoje oferty, pomogą w doborze odpowiedniego systemu oraz posłużą radą.